تبلیغات
مشاوره جنسی - کورتاژ، عوارض و مراقبت های بعد از آن

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی و زناشویی برای بهبود روابط زوجین

شنبه 22 فروردین 1394

کورتاژ، عوارض و مراقبت های بعد از آن

نویسنده: سودا امیری   

همه چیز درباره کورتاژ و سقط جنین که باید بدانید

کورتاژ یکی از روشهای سقط جنین است و در واقع عمل جراحی شامل بافت‌برداری(تراشیدن) به وسیله قاشقک (کورت) است. در صورتی که در اثر سقط جنین مقداری از بافت جنینی در رحم تان باقی بماند به گزارش مجله پاتوق 2000 پزشک به آرامی دهانه رحم را با ابزار جراحی باز می کند و سپس محتویات باقیمانده در رحم را با دستگاه مکنده یا با تراشیدن رحم خالی می کند.

کورتاژی که با دستگاه مکنده صورت پذیرد کورتاژ ساکشنی یا تخلیه مکشی نامیده می شود و بسیار سریع تر و ایمن تر نسبت به روش سنتی d&c است. برخی نیز از ترکیبی از دو روش استفاده می کنند.

عمل کورتاژ چقدر طول می کشد و چگونه انجام می شود؟

عمل کورتاژ حدود 15 تا 20 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. در هر دو روش ساکشنی و سنتی، پزشک اسپکولوم را وارد واژن(مهبل) می کند، سپس دهانه رحم و مهبل را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می نماید.

دهانه رحم شما به دلیل دفع مقداری از بافت گشاد می شود، ولی در غیر این صورت پزشک به وسیله یک میله فلزی باریک دهانه رحم را اتساع می دهد. در بیشتر موارد پزشک به وسیله IV و یک بی حسی موضعی، دهانه رحم شما را بی حس می کند.

در کورتاژ ساکشنی، پزشک به وسیله وارد کردن یک لوله تو خالی از دهانه رحم شما و به طریق مکش بافت را از رحم شما خارج می سازد. در روش سنتی D&C  پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت دیواره رحم را می تراشد.

عوارض کورتاژ چیست؟    Curettage abortion     

هیچ عمل جراحی بدون عوارض نیست اما به گزارش مجله پاتوق 2000 اگر متخصص تجربه و مهارت لازم را داشته باشد این عوارض به حداقل می رسد. عوارض کورتاژ می توانند هنگام انجام عمل یا بعد از آن اتفاق بیفتد:

پارگی رحم هنگام کورتاژ

دیواره رحم در دوران بارداری بسیار نازک می‌شود و اگر کورتاژ توسط شخصی بی‌تجربه و غیر ماهر و به صورت تهاجمی انجام شود، احتمال پارگی دیواره رحم وجود دارد که خود، خونریزی بسیار شدیدی را به دنبال دارد.

عفونت رحم و شکم بعد از کورتاژ

این موضوع هم به متخصص با تجربه و لوازم استریل بستگی دارد. گاهی ابزار کورتاژ ممکن است به روده‌ها آسیب بزند و اگر این پارگی روده‌ای تشخیص داده شود می‌توان آن را ترمیم کرد. در غیر این صورت سبب عفونت داخل شکمی، آبسه‌های لگنی و نازایی می‌شود. عفونت داخل رحم می‌تواند به لوله‌های رحمی خانم سرایت کرده و منجر به نازایی بعدی شود. البته اگر این عمل در بیمارستان‌های خوب کشور انجام شود این اتفاق به احتمال کمتری رخ می‌دهد، اما در نقاط محروم و دور دست عفونت ناشی از کورتاژ شایع‌تر است.

چسبندگی رحم در دراز مدت

چسبندگی داخل رحمی در شرایط معمولی برای هیچ زنی اتفاق نمی افتد چرا که به گزارش مجله پاتوق 2000 پوشش درونی یا مخاط آندومتر در رحم به طور طبیعی و مرتب ایجاد می شود و ریزش می کند که باعث به وجود آمدن قاعدگی می شود. اما گاهی اوقات تحت شرایطی مثل پایان دادن به حاملگی با کورتاژ این مخاط از بین می رود و کم کم به دلیل فقدان آندومتر قسمت های مختلف داخلی رحم به هم می چسبند که اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته می شود.

چسبندگیهای داخل رحمی در اثر وارد شدن جراحت به رحمی که اخیرا حامله بوده است تشکیل میشود و در بیش از 90% موارد توسط کورتاژ ایجاد میگردد.

سندرم آشرمن تنها عارضه بلند مدت است كه عبارت است از چسبیدن ۲تا3  لایه داخلی رحم به یکدیگر است و سبب سقط، کاهش یا قطع خونریزی ماهانه در آینده و در نهایت نازایی قطعی می‌شود.

مراقبت های بعد از کورتاژ

چند ساعت پس از کورتاژ می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. درد های شکمی ممکن است تا یک روز ادامه پیدا کنند. اگر درد و خونریزی چند روز تا دو هفته همچنان ادامه یافت بهتر است با پزشک مشورت نمایید. توصیه می شود تا دو هفته پس از کورتاژ رابطه جنسی و سکس نداشته باشید. معمولا دو تا شش هفته پس از کورتاژ عادت ماهیانه شما شروع می شود. ضمن اینکه پریودی بعد از کورتاژ نامنظم است چون به گزارش مجله پاتوق دو هزار رحم کامل تخلیه شده دو ماه زمان لازم است تا پریودی و قاعدگی منظم شود.

اگر کورتاژ به درستی انجام نگرفته باشد یا متخصص سعی کرده باشد با کمترین خشونت کورت کشیده باشد بعد از کورتاژ ممکن است بقایای جنین هنوز در رحم وجود داشته باشد که با سونوگرافی مشخص می شود در این صورت دوباره باید دیواره رحم تراشیده شود(کورتاژ مجدد انجام شود) 

ترس از عمل کورتاژ و توصیه به کسانی که می ترسند

ترس از کورتاژ

ترس از کورتاژ در بین خانمها همیشه وجود داشته. شما هم اگر جزء کسانی هستید که بایستی این عمل را انجام دهید ولی میترسید باید بدانید وقتی متخصص تشخیص داده که حتما کورتاژ انجام شود باید آن را بپذیرید چون به گزارش مجله پاتوق 2000 دیر اقدام کردن می تواند عوارض بسیار بدتری داشته باشد یا خدایی نکرده باعث مرگ شود. اگر بقایای حاملگی در رحم وجود داشته باشد خون زیادی از دست خواهید داد ضمن اینکه رحم به سرعت عفونت می کند و باعث چسبندگی و نازایی می شود در اینگونه موارد گاهی تنها راه برداشتن رحم است.

بارداری مجدد بعد از کورتاژ              unborn baby

پس از کورتاژ امکان بارداری مجدد وجود دارد اما پزشکان توصیه می کنند 3 تا 4 ماه بعد از کورتاژ برای بارداری مجدد اقدام کنید.

نظرات() 
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:26 ب.ظ
تبادل لینک هیچ چیز دیگری نیست، بلکه این است که به سادگی پیوند وب سایت شخص دیگری را در صفحه خود در محل مناسب قرار دهید و شخص دیگری هم همین کار را انجام دهد
برای شما.
Masom
جمعه 12 آبان 1396 10:57 ب.ظ
من سه روز پیش کورتاژ کردم دوروز اول خونریزیم کم بود ولی انروز خونریزیم زیاد شد دردم دارم یعنی ب رحمم اسیب رسیده توروخدا جواب بدین
سلما
یکشنبه 12 شهریور 1396 07:18 ق.ظ
سلام من چند روز پیش بچه ام سقط شده و تاحالا کم کم خون میاد ازم باید با همسرم نخوابم ضرر دارد یا نه .ممنونم.راه نمای؟
سلما
شنبه 11 شهریور 1396 07:22 ب.ظ
سلام من چند روز پیش بچه ام سقط شده و تاحالا کم کم خون میاد ازم باید با همسرم نخوابم ضرر دارد یا نه .ممنونم.راه نمای؟
فاطمه
جمعه 10 شهریور 1396 08:00 ب.ظ
سلام به نظر من بهترین راه کورتاژ هست هیچ راه دیگه ای امن نیست نه شیاف نه قرص ونه آمپول من چند روز پیش داشتم میرفتم تو شوک برید پیش دکتر زنان بهترین راهه وسونو وازینال
خود سرانه هیچ کاری نکنید
سلما
جمعه 10 شهریور 1396 07:50 ب.ظ
سلام من چند روز پیش بچه ام سقط شده و تاحالا کم کم خون میاد ازم باید با همسرم نخوابم ضرر دارد یا نه .ممنونم.راه نمای؟
پنجشنبه 18 خرداد 1396 05:46 ب.ظ
سلام بعد از انجام کورتاژ،تا چه مدت بعدش پزشک قانونی میتونه تشخیص بده ک قبلا فرد کورتاژ کرده
پنجشنبه 18 خرداد 1396 05:41 ب.ظ
سلام بعد از انجام کورتاژ،تا چه مدت بعدش پزشک قانونی میتونه تشخیص بده ک قبلا فرد کورتاژ کرده
کاملیا
دوشنبه 1 خرداد 1396 01:21 ب.ظ
سلام من هفته نهم بارداری بودم که دکترم گفت قلبش نمیزنه و باید سقط بشه بارداری اولم بود و بیست سالمه خیلی میترسیدم از کورتاژ سه رو بستری بودم چون اجازه کورتاژ نمیدادم پرستارا هم میخواست با شیاف و امپول بندازن اما سونو باقیمانده نشون داد دکترم گفت بین بد و بدتر بد انتخاب کنی بهتره کوزتاژ خیلی بهتر از عفونت گرفتن رحمته من مجبور شدم برم کورتاژ خیلی میترسیدم ولی اصلا حین عمل درد حس نکردم بعد چون بی حس بودم بعد عمل یه ذره مثل درد پریود زیر دلم درد میکرد که اونم شیاف میزاشتم خوب میشد اصلا از کورتاژ نترسید به نظرم تو کورتاژ ادم مطمن میشه که دیگه هیچباقیمانده ای وجود تداره البته عملتون بدست متخصص باشه بهتره نه مامد
Elden
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:00 ق.ظ
Wow, wonderful blog structure! How long have you ever been blogging for?
you made running a blog glance easy. The whole glance of your website is
excellent, let alone the content material!
Osvaldo
شنبه 23 اردیبهشت 1396 10:50 ق.ظ
I am really pleased to glance at this website posts which contains plenty of helpful facts,
thanks for providing these kinds of statistics.
پنجشنبه 17 فروردین 1396 12:50 ق.ظ
من هم حاملگی خارج از رحم داشتم دوروز هم کوتاژ کردم هم امپول زدن دعا کنید تو ازمایش بتا باز حاملگی رو نشون نده والا باید دوباره عملم کنن
شنبه 21 اسفند 1395 01:49 ق.ظ
دوستان من بعداز سقط شدن خاطر ترس ازکورتاژ ب بیمارستان مراجعه نکردم و بعددوماه نزدیک بود ب خاطر بقایای مونده دررحمم بمیرم ک فورا منو ب بیمارستان رسوندندو پنج روز تحت درمان بودم پس زودتر اقدام کنید اگ واقعا ب کورتاژنیازدارید
پنجشنبه 19 اسفند 1395 03:43 ب.ظ
ویدا جون نترس ،برو کورتاژ کن حتما ،منم انجام دادم ،جای نگرانی نیست
پنجشنبه 5 اسفند 1395 12:28 ب.ظ
حالابایدچکارکنم حامله نمیشم منوهمسرم خیلی بچه دوست داریم یاامام رضا
پنجشنبه 5 اسفند 1395 12:26 ب.ظ
خدایاپس منم سال93کورتاژکردم الان باز1سالی هست که حامله نمیشم خدایا چکارکنم یعنی ممکنه نازایی گرفتم،خواهشاتامیتونیدکورتاژانجام ندین
هانیه
سه شنبه 28 دی 1395 01:44 ق.ظ
من 4روز پیش کورتاژ کردم قلب بچم دیگه نمیزد؛حال روحیم خیلی بده واسم دعا کنید
ترنج
شنبه 18 دی 1395 11:47 ق.ظ
سلام من 28 سالمه دوروز پیش عمل کورتاژ کردم جنین و قلب تشکیل نشد فقط ساک حاملگی بود. اصلا درد نداشتم. انشالله دوباره حامله بشم. روحیتون رو نبازین. خدا بخواد درست میشه.
فرزانه
چهارشنبه 15 دی 1395 01:50 ب.ظ
سلام عزیزان من 25سالمه دوروز پیش کورتاژ کردم حاملگی اولم بود خیلی ناراحت شدم و گریه کردم اماکورتاژ هیچ دردی نداشت ، دوستان عزیز به داروی گیاهی یا قرص و دادو جهت سقط اکتفا نکنید و حتما پیش دکتر متخصص و بیمارستان خوب مراجعه کنید چون اگر جنین سقط نشه و دیر اقدام کنید به ضرر خودتونه - قلب جنین من هم تشکیل نشده بود ...ساک خالی بود ...
مادر
پنجشنبه 4 آذر 1395 02:32 ب.ظ
من صبح عمل ساكشن انجام دادم اما بطور غیر قانونی در یك جای كثیف و پزشك نابود الان خیلی نگرانم . باید چ كار كنم
مادر
پنجشنبه 4 آذر 1395 02:32 ب.ظ
من صبح عمل ساكشن انجام دادم اما بطور غیر قانونی در یك جای كثیف و پزشك نابود الان خیلی نگرانم . باید چ كار كنم
چهارشنبه 12 آبان 1395 11:49 ب.ظ
به نظر من حتما به متخصص مراجعه بكن چون احتمال عفونت و مرگ مادر هستش
ویدا
دوشنبه 10 آبان 1395 02:01 ق.ظ
سلام من.نوزده سال سن دارم و چن وقت پیش فهمیدم ک باردارم اما بعداز سونوگرافی اول فهمیدم که قلب بچه تظکیل نشده و ختم حاملگی رو پیشنهاد دادن
و من اول از طریق قرص و امپول توسط ماما سعی کردم دفع بشه اما بی نتیجه موند بعدشم که با ثارو گیاهی خواستم دفع کنم باز نشد این بار دکترم بهم قرص زیر زبونی داد خونریزی داشتم و خارج شدن لخته و بافت هایی رو با چشم خودم دیدم ولی بازم رفتم سونو که تصویر ساک حاملگی سر جاشه نمیدونم چیکار کنم بنظرتون دلیلش چیه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :