تبلیغات
مشاوره جنسی - رابطه عاشقانه سالم چگونه است

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی و زناشویی برای بهبود روابط زوجین

چهارشنبه 26 فروردین 1394

رابطه عاشقانه سالم چگونه است

نویسنده: سودا امیری   

بااینکه ماه‌های اول رابطه بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، روابط موفق بادوام نیاز به تلاش بسیار و سازش هر دو طرف دارد. ساختن روابط سالم نیاز به یک بنیاد محکم دارد تا در طولانی مدت دچار مشکل نشود. وقتی می‌خواهید رابطه‌ای را به تازگی شروع کنید:

• بسازید. پایه‌ای از احترام و قدرشناسی بسازید. بر همه چیزهای ملاحظه‌کارانه‌ای که طرفتان می‌گوید و انجام می‌دهد، تمرکز کنید. زوج‌های شاد به جای گیر دادن به اشتباهات همدیگر، حتی کوچکترین فرصت‌ها برای تشکر کردن از طرفشان را هم از دست نمی‌دهند.

• کشف کنید. علایق همدیگر را کشف کنید تا لیستی از کارهایی که در کنار هم می‌توانید از آن لذت ببرید را داشته باشید. کارهای جدیدی را با هم امتحان کنید تا علایق مشترکتان گسترش یابد.

• ایجاد کنید. اگر مرتکب اشتباهی شدید یا احساسات طرفتان را خدشه‌دار کردید، الگویی از عذرخواهی ایجاد کنید. گفتن «معذرت می‌خواهم» شاید در آن لحظه سخت باشد اما زخم‌های رابطه را درمان خواهد کرد. طرفتان اگر بداند که شما مسئولیت حرف‌ها و اعمالتان را می‌پذیرید، بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد.

با پیش رفتن ماه‌ها: چیزهای مهمی که باید با جلو رفتن رابطه تشحیص دهید

تغییر رابطه. تغییرات زندگی بیرون از رابطه شما بر آنچه  از یک رابطه می‌خواهید و انتظار دارید تاثیر می‌گذارد. ازآنجاکه تغییر غیرقابل‌اجتناب است، استقبال از آن بعنوان فرصتی برای تقویت رابطه بسیار بهتر از این است که جلوی اتفاق افتادن آن را بگیرید.

بررسی دوره‌ای. هرازگاهی وقت بگذارید و درمورد تغییر انتظارات و اهدافتان با هم حرف بزنید. اگر زوجی به مدتی طولانی حرف زدن درمورد موضوعات دشوار را کنار بگذارد، بدون اینکه متوجه شوند رابطه‌شان دستخوش مشکلات اساسی خواهد شد.

وقتی مشکلی پیش می‌آید، چه باید کرد

اختلافات در رابطه نه تنها کاملاً طبیعی هستند بلکه اگر به درستی و بطور سازنده حل شوند، باعث تحکیم رابطه خواهند شد. مطمئناً زمان‌هایی از ناراحتی، فشار یا عصبانیت بین زوج‌ها خواهد بود. منبع این مشکلات در تقاضاهای غیرواقعبینانه و غیرمنطقی، انتظارات شناخته‌نشده یا رفتارها\مسائل حل‌نشده نهفته است. حل اختلافات نیاز به صداقت، میل به در نظر گرفتن دیدگاه طرف‌مقابل و گفتگوی بسیار دارد باوجود اینکه ممکن است به طور کامل قادر به درک آن نباشید.

گفتگوی سالم مسئله ای بسیار مهم است مخصوصاً وقتی گرفتن تصمیمات مهمی درمورد رابطه جنسی، کار، ازدواج و خانواده مطرح است. در زیر راهنمایی‌هایی برای داشتن گفتگو و ارتباط موفق و حل اختلافات آورده‌ایم.

• الگوهای خانوادگی همدیگر را بشناسید.
 ببینید اختلافات در خانواده طرف‌مقابلتان چطور حل می‌شود و درمورد رویکرد به اختلافات در خانواده خودتان با او حرف بزنید. اصلاً غیرطبیعی نیست که زوج‌ها بفهمند که خانواده‌هایشان راه و روش‌های مختلفی برای ابراز عصبانیت و حل اختلافات داشته‌اند. اگر خانواده‌تان رویکرد خوبی در برقراری ارتباط و حرف زدن یا حل سازنده اختلافات نداشته است، به خودتان اجازه دهید راه‌های تازه‌ای برای حل مشکلات امتحان کنید.

• زمانبندی اهمیت دارد. برخلاف تصورات قبلی، بهترین زمان برای حل یک مشکل فوراً نیست. اصلاً غیرعادی نیست که دو طرف نیاز به کمی زمان برای آرام‌تر شدن داشته باشند. این وقفه به شما کمک می‌کند از گفتن بعضی حرف‌ها یا کارهای ناراحت‌کننده در همان لحظه جلوگیری کنید و به زوج‌ها کمک می‌کند بفهمند چه تغییراتی برای آنها مهم‌تر است. یادتان باشد، اگر از دست طرفتان عصبانی هستید اما هنوز نمی‌دانید که چه می‌خواهید، مطمئناً طرفتان هم نمی‌تواند آن را بفهمد!

• محیطی از حمایت احساسی ایجاد کنید.
حمایت احساسی یعنی قبول کردن تفاوت‌های طرفتان و اصرار نورزیدن بر اینکه که نیازهایتان را فقط به طریقی مشخص که شما می‌خواهید برآورده کند. بفهمید طرفتان برای ابراز احساسش به شما  چه روشی دارد و معیار و مقیاس مشخص برای رفتار طرفتان قرار ندهید.
• مخالفت کردن را قبول کرده و پیش روید. اکثر زوج‌ها با مسائلی روبه‌رو می‌شوند که هیچوقت بر سر آن توافق کامل نمی‌کنند. به جای دعواهای مکرر، مخالفت کردن با همدیگر را بپذیرید، با هم بحث کنید یا راهی برای حل مشکل پیدا کنید.

• بین چیزهایی که از طرفتان می‌خواهید و چیزهایی که نیاز دارید تمایز قائل شوید. بعنوان مثال، بخاطر امنیت ممکن است نیاز داشته باشید که طرفتان در زمان‌های تاریکی هوا دنبالتان بیاید. اما اینکه چند بار در روز به شما زنگ بزند ممکن است فقط یک خواسته باشد.

• پیام‌هایتان را مشخص کنید. یک پیام مشخص یعنی یک بیان محترمانهاما مستقیم از نیازها و خواسته‌هایتان. قبل از اینکه با طرفتان حرف بزنید، وقت بگذارید و خواسته‌هایتان را برای خودتان مشخص کنید. تمرین کنید که خواسته‌تان را با کلماتی مشخص و قابل‌لمس مطرح کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید دوست داشتم مهربان‌تر بودی بگویید، دوست دام بیشتر دست‌هایم را در دستت بگیری.

• در هر زمان فقط درمورد یک چیز بحث کنید. لیست کردن نگرانی‌ها و مشکلاتتان وسوسه‌انگیز است اما این کار فقط بحثتان را طولانی‌تر می‌کند. سعی کنید نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان یکی یکی حل و فصل کنید.

• واقعاً گوش دهید. شنونده‌ای خوب بودن نیازمند اینهاست: ۱) حرف کسی را قطع نکنید. ۲) بر حرفی که مخاطبتان میزند تمرکز کنید، به جای اینکه جوابتان را آماده کنید. ۳) چیزی که شنیده‌اید را با او چک کنید تا از بروز سوءتفاهم جلوگیری شود.

• خود را مهار کنید. تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که خود را اصلاح و ویرایش می‌کنند و همه حرف‌های زمان عصبانیتشان را به زبان نمی‌آورند، معمولاً شادترین هستند.

انتظارات سالم و مشکل‌ساز در روابط

هرکدام از ما وقتی وارد رابطه عاشقانه‌ای می‌شویم، انتظاراتمان براساس زندگی خانوادگیمان، آنچه در رسانه‌ها دیده‌ایم و آنچه در روابط قبلی خود تجربه کرده‌ایم، شکل می‌گیرد. داشتن انتظارات غیرواقعبینانه  باعث می‌شود رابطه رضایت‌بخش نبوده و در آخر شکست بخورد. نکاتی که در زیر آورده‌ایم کمکتان می‌کند بین انتظارات سالم و مشکل‌ساز تمایز قائل شوید.

• به تغییرها احترام بگذارید. چیزی که شما در ماه‌های اول از یک رابطه می‌خواهید با چیزی که بعد از گذشت زمانی طولانی‌تر می‌خواهید، ممکن است تفاوت کند. باید پیشبینی کنید که هم شما و هم طرفتان به مرور زمان تغییر می‌کنید. احساس عشق و علاقه هم به مرور زمان تغییر می‌کند. احترام و ارزش گذاشتن بر این تغییرات، فرایندی سالم است. عشق شیمی مغز را برای ماه‌های اول آشنایی تغییر می‌دهد. هم به دلایل فیزیولوژیکی و هم احساسی، یک رابطه طولانی نوع پیچیده‌تر و غنی‌تری از عشق و علاقه در خود دارد.

• تفاوت‌ها را بپذیرید. اینکه بپذیرید بعضی چیزها درمورد طرفتان هست که هر چقدر هم که تلاش کنید حتی به مرور زمان هم تغییر نخواهد کرد، بسیار سالم اما دشوار است. متاسفانه، همیشه این انتظار وجود دارد که طرفمان طوری که ما می‌خواهیم تغییر خواهد کرد. ممکن هم هست که این انتظار غیرواقعبینانه را داشته باشیم که طرفمان هیچوقت تغییر نخواهد کرد.

• نیازها و خواسته‌هایتان را مطرح کنید. هرچند تصور اینکه طرفتان همه خواسته‌ها و نیازهای شما را می‌داند خیلی ساده است اما معمولاً اینطور نیست و می‌تواند منجر به استرس و فشار زیاد در رابطه شود. یک رویکرد بهتر و سالم‌تر این است که نیازها و خواسته‌هایمان را به طور مستقیم به طرفمان مطرح کنیم.

• به حقوق طرف‌مقابل احترام بگذارید. در روابط سالم، هر طرف حق دارد که احساسات، دوستان، فعالیت‌ها و نظرات خود را داشته باشد. غیرمنطقی است که انتظار داشته باشید او هم اولویت‌ها، اهداف و علایق شما را داشته باشد.

• برای جنگ عادلانه آماده باشید. زوج‌هایی که به کشمکش بعنوان تهدیدی برای رابطه‌شان نگاه می‌کنند که به هر ترتیبی باید از آن اجتناب کنند. زوج‌های سالم با هم می‌جنگند اما جنگ عادلانه–مسئولیت سهم خودتان را در مشکل بپذیرید، وقتی اشتباه می‌کنید قبول کنید و به دنبال مصالحه باشید.

• رابطه‌تان را تعمیر کنید. اکثر ما می‌دانیم که برای اینکه یک وسیله نقلیه را در جهتی دلخواه به حرکت واداریم نه تنها به سوخت مداوم نیاز دارد بلکه تعمیرات و اصلاحات منظم هم لازم دارد. درمورد روابط هم همینطور است. بااینکه ممکن است برای شروع رابطه خیلی تلاش کنیم، انتظار اینکه بدون تلاش یا تعمیر و اصلاح مداوم به مسیر خود ادامه دهد باعث می‌شود رابطه به تصادف ختم شود! بااینکه هدیه دادن خیلی مهم است اما معمولاً کارهای کوچک و غیرمادی که دو طرف برای هم می‌کنند است که رابطه را راضی‌کننده نگه می‌دارد.

فشارهای بیرونی بر رابطه

• تفاوت‌ در ریشه‌ها.
 حتی آنهایی که از یک فرهنگ، مذهب یا وضعیت اقتصادی مشابه هستند خیلی خوب است که درمورد انتظارات خود از یک همسر خوب با هم صحبت کنند. آنچه که برای شما مشخص و نرمال به نظر می‌رسد ممکن است باعث تعحب طرفتان شود یا برعکس. اگر از ریشه‌های مختلف هستید، بدانید که لازم است زمان و انرژی بیشتری را برای ساختن رابطه‌تان صرف کنید. برای فهمیدن فرهنگ یا مذهب طرفتان وقت بگذارید.

• زمان باهم و بی‌هم بودن. اینکه چه مدت زمانی را با هم و یا دور از هم سپری کنید یکی از مهمترین دغدغه‌های روابط است. اگر زمانی که طرفتان دور از شما می‌گذراند را به شکل «آنقدر که او برایتان مهم است او به شما اهمیت نمی‌دهد» نگاه کنید، ممکن است قضاوت زودهنگام کنید. با طرفتان درمورد اینکه زمان دور از شما برای او چه مفهومی دارد حرف بزنید و درمورد نیازهایتان از رابطه در زمان‌های با هم بودن برای او حرف بزنید. خواستن آنچه می‌خواهید، بدون در نظر گرفتن نیازهای طرفتان، معمولاً باعث دور کردن او می‌شود.

• خانواده طرف‌مقابل. برای خیلی از دانشجوها طی دوران دانشجویی، خانواده منبع احساسی، و نه فقط مالی، مهمی تلقی می‌شود. کنار آمدن با خانواده طرف‌مقابل برای بعضی‌ها کار سختی است. بد نیست که کمی به نیت خوب والدین فکر کنید. والدین ممکن است توصیه‌ها و نصیحت‌های خوبی با نیت خالص درمورد رابطه شما داشته باشند. خیلی مهم است که هر دوی شما باهم درمورد اینکه چطور با ارزش‌ها و حمایت‌های متفاوت خانواده‌هایتان کنار بیایید با هم حرف بزنید.

• دوستان. خیلی‌ها هستند که تصور می‌کنند باید همه دوستانشان را دور بیندازند مگر اینکه طرفشان هم به اندازه خودشان آنها را دوست داشته باشد. کنار گذاشتن دوستان برای شما و رابطه‌تان سالم نیست مگر در مواردی که با دوستانتان در فعالیت‌هایی شرکت می‌کنید که برای خودتان و رابطه‌تان مخرب باشد. ضمن اینکه باید به خاطر داشته باشید که ممکن است طرفتان به اندازه شما از حضور دوستانتان لذت نبرد. باید درمورد اینکه با کدامیک از دوستانتان به اتفاق وقت بگذرانید با هم حرف بزنید.

۸ قدم اصلی برای حفظ یک رابطه خوب

۱) از چیزهایی که شما و طرفتان برای خودتان و برای رابطه‌تان می‌خواهید آگاه باشید.
۲) نیازهایتان را به همدیگر بگویید.
۳) بفهمید که طرفتان قادر به برآوردن همه نیازهای شما نیست. بعضی از این نیازها باید در خارج از رابطه برآورده شوند.
۴) برای حرف زدن و بحث کردن درمورد چیزهایی که از هم می‌خواهید علاقه نشان دهید.
۵) نخواهید که طرفتان برای برآوردن همه نیازهای شما تغییر کند. برای قبول کردن تفاوت‌های بین زوج ایدآل هرکدامتان  و فرد واقعی که با او ارتباط دارید تلاش کنید.
۶) سعی کنی به مسائل از دید همدیگر نگاه کنید. این به آن معنی نیست که همیشه باید با هم موافق باشید، بلکه هر دوی شما باید تفاوت‌ها، دیدگاه‌ها و نیازهای متفاوت هم را درک کنید.
۷) وقتی در انتظارات، نیازها یا نظراتتان، اختلاف مهم و اساسی وجود دارد، سعی کنید با صداقت و جدیت برای آن تلاش کنید. بهتر است زودتر از متخصص کمک بگیرید تا اینکه آنقدر صبر کنید که وضعیت بحرانی شود.
۸) سعی کنید با طرفتان به طریقی برخورد کنید که نشان دهد دوستش دارید و به او اعتماد دارید.

نظرات() 
buy cialis germany
جمعه 16 آذر 1397 10:22 ق.ظ

Whoa a good deal of good info.
trusted tabled cialis softabs cialis generico cialis pills boards buying cialis overnight cialis 200 dollar savings card costo in farmacia cialis cialis farmacias guadalajara buy original cialis dose size of cialis generic cialis in vietnam
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:11 ب.ظ

Nicely put, Regards!
female cialis no prescription cialis kaufen wo sublingual cialis online costo in farmacia cialis cialis free trial canadian drugs generic cialis generic cialis review uk interactions for cialis effetti del cialis interactions for cialis
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:16 ب.ظ

Point well considered.!
side effects of cialis look here cialis order on line cialis prezzo in linea basso import cialis cialis tablets we choice cialis uk cialis sans ordonnance walgreens price for cialis cialis 30 day trial coupon precios cialis peru
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:36 ق.ظ

You've made your position very nicely!.
cialis generico online opinioni cialis generico cialis 20mg cialis 5 mg schweiz cialis generique 5 mg if a woman takes a mans cialis cialis rckenschmerzen buying brand cialis online cialis e hiv online prescriptions cialis
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:20 ب.ظ

Terrific information. Thanks!
cialis para que sirve we choice cialis uk cialis super kamagra generic cialis levitra cialis generico are there generic cialis cialis online deutschland cialis canada on line overnight cialis tadalafil non 5 mg cialis generici
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:09 ق.ظ

Really all kinds of helpful data.
cialis patentablauf in deutschland cialis generico we like it safe cheap cialis cialis prices in england enter site very cheap cialis only here cialis pills cialis 5 mg schweiz cialis from canada preis cialis 20mg schweiz generic cialis with dapoxetine
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 07:10 ب.ظ

Thanks a lot, Excellent stuff.
cost of cialis cvs cialis 5mg prix cialis e hiv generic cialis fast cialis online cialis for bph cialis generico lilly cialis kaufen bankberweisung how much does a cialis cost cialis for daily use
buy cialis online safely
دوشنبه 12 آذر 1397 06:49 ق.ظ

Thank you. Fantastic information.
tadalafil 10 mg prix cialis once a da acheter cialis meilleur pri cialis 5 effetti collaterali cialis generico 5 mg cialis coupon printable cialis generico in farmacia the best choice cialis woman only now cialis 20 mg cialis sicuro in linea
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:42 ب.ظ

Fine facts. Cheers!
cialis 5mg billiger cialis generic ou trouver cialis sur le net cialis lowest price cialis generico postepay cialis generico online cialis prices in england click now cialis from canada cialis cuantos mg hay cialis billig
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:20 ق.ظ

You actually revealed it fantastically.
cialis prezzo in linea basso cialis tablets for sale costo in farmacia cialis safe site to buy cialis online cialis rezeptfrei sterreich cialis dose 30mg brand cialis nl cialis 20 mg cut in half cialis rezeptfrei can i take cialis and ecstasy
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 07:04 ب.ظ

Wow a good deal of valuable knowledge.
look here cialis cheap canada the best choice cialis woman interactions for cialis cialis for daily use free cialis cialis mit grapefruitsaft cialis pills price each cialis y deporte cialis en mexico precio cialis for sale
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 05:58 ق.ظ

You actually expressed this perfectly!
generic cialis levitra ou acheter du cialis pas cher buy cialis cheap 10 mg price cialis wal mart pharmacy tadalafil bulk cialis the best choice cialis woman generic cialis pro cialis pills in singapore cialis kaufen
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:41 ب.ظ

Amazing quite a lot of useful data!
cialis purchasing cialis online cialis rezeptfrei sterreich tesco price cialis cialis italia gratis cialis 10 doctissimo viagra cialis levitra no prescription cialis cheap generic cialis 20mg tablets acquistare cialis internet
buy cialis delhi
جمعه 9 آذر 1397 06:54 ق.ظ

You said it nicely..
5 mg cialis coupon printable estudios de cialis genricos cialis 200 dollar savings card cialis 20 mg cost buying cialis in colombia cialis 20 mg cost cialis in sconto buying cialis in colombia cialis online wow look it cialis mexico
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:39 ب.ظ

Great posts, Kudos.
cialis e hiv the best choice cialis woman prezzo di cialis in bulgaria cialis 20mg cialis sans ordonnance female cialis no prescription cialis qualitat generic cialis with dapoxetine cialis online holland cialis generic availability
buy cialis online no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:56 ق.ظ

Beneficial tips. Thank you.
cialis patentablauf in deutschland cialis for bph cialis australian price cialis 5 effetti collaterali cialis therapie cialis 30 day trial coupon look here cialis order on line tadalafil 5mg female cialis no prescription where cheapest cialis
Cialis 20 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:03 ب.ظ

You explained this terrifically!
cialis 30 day sample effetti del cialis cialis lowest price click here take cialis cialis 20 mg best price cialis preise schweiz get cheap cialis the best site cialis tablets order generic cialis online cialis super acti
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:22 ق.ظ

Appreciate it! Ample content.

achat cialis en itali dose size of cialis rezeptfrei cialis apotheke if a woman takes a mans cialis buy cialis online cheapest prescription doctor cialis cialis 20 mg cost best generic drugs cialis safe site to buy cialis online when can i take another cialis
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:29 ق.ظ

Seriously a good deal of awesome info.
cialis tablets cilas tesco price cialis generic cialis 20mg uk cialis purchasing pastillas cialis y alcoho tarif cialis france wow cialis 20 we like it cialis soft gel cialis 50 mg soft tab
Online cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 03:30 ق.ظ

Effectively expressed truly. !
cialis price thailand cialis great britain only now cialis 20 mg tesco price cialis purchase once a day cialis cialis y deporte enter site very cheap cialis price cialis wal mart pharmacy canadian discount cialis cialis from canada
canadian rxlist
یکشنبه 1 مهر 1397 06:01 ق.ظ

Kudos. I value this!
buy viagra 25mg buy viagrow canada pharmacies drugstore online most reliable canadian pharmacies drugstore online india canada medication cost canada drug pharmacy northwest pharmacy canada canadian rx world pharmacy
http://cialisvbuy.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:39 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
cialis para que sirve canadian cialis ou acheter du cialis pas cher cialis tadalafil opinioni cialis generico tadalafil tablets wow cialis tadalafil 100mg price cialis wal mart pharmacy cialis generic availability prescription doctor cialis
cialisbuys.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

Many thanks! Helpful stuff.
acheter du cialis a geneve wow cialis tadalafil 100mg low dose cialis blood pressure cialis generico preis cialis 20mg schweiz cialis rezeptfrei sterreich chinese cialis 50 mg cialis for daily use 200 cialis coupon generic cialis at walmart
canadian mail order pharmacies
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:27 ق.ظ

You made your position quite well!!
canadian drug store the best canadian online pharmacies rx from canada canada medication pharmacy canadian online pharmacies legitimate drugs for sale deep web drugstore online shopping canadian pharmaceuticals companies drugs for sale in uk drugstore online
best site to buy viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:28 ب.ظ

Truly loads of terrific facts.
buy viagra online no prescription uk buy viagra online no rx where to buy viagra uk buy now viagra buy cheap viagra online viagra order online uk uk cheap viagra buy tadalafil online viagra where to buy viagra in store
http://cialisvu.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:54 ق.ظ

Whoa loads of wonderful tips!
order generic cialis online miglior cialis generico cialis 5mg billiger only best offers 100mg cialis ou acheter du cialis pas cher cialis canada on line buy cheap cialis in uk 5 mg cialis pharmacie en ligne price cialis wal mart pharmacy cialis 5mg billiger
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:09 ب.ظ

Wow a good deal of good tips!
cialis authentique suisse generic cialis 20mg uk cialis pills we like it cialis soft gel tadalafil tablets link for you cialis price cialis 5 mg funziona cialis australian price side effects of cialis we like it cialis price
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:16 ق.ظ

Beneficial knowledge. With thanks.
compare prices cialis uk cialis preise schweiz cialis 10mg prix pharmaci walgreens price for cialis cialis cipla best buy tadalafil 10 mg cialis lilly tadalafi wow look it cialis mexico cialis for sale buying cialis on internet
Cialis prices
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:52 ق.ظ

Nicely expressed indeed! .
cialis dosage recommendations how to purchase cialis on line cialis with 2 days delivery price cialis per pill cialis rckenschmerzen achat cialis en itali acheter cialis kamagra cialis baratos compran uk cialis generique buy cialis
Viagra kaufen
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:30 ق.ظ

You actually said this well.
online pharmacy viagra generic buy viagra no rx buy viagra now generic viagra uk online buy viagra low cost cost of viagra how to get viagra uk viagra to buy online where can you buy viagra online safely buy female viagra uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :